Ksylitol ze sklepu internetowego bee.pl znany również jako cukier brzozowy, jest mniej kaloryczny w porównaniu z białym cukrem i ma wiele korzystnych efektów terapeutycznych. Ułatwia specyficzne wchłanianie minerałów w organizmie, wzmacnia mineralizację szkliwa i pomaga w walce z nadmiarem kilogramów. Cena jednego kilograma ksylitolu wynosi około 25 złotych.

Jaki warto zdecydować się na ten specyfik?

Dietetycy przyznają, że główny temat substytutów cukru będzie trudny. Zazwyczaj dzieli się je na sztuczne i naturalne, a także kaloryczne i bezkaloryczne. Nadmierne stosowanie syntetycznych substancji słodzących może być szkodliwe, dlatego zazwyczaj nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki. Problem polega na tym, że substancje słodzące muszą być obecne w wielu produktach spożywczych i kontrolowanie ich spożycia w diecie przeciętnego człowieka może być trudne. Dlatego naturalne substancje słodzące są zdrowszą alternatywą dla cukru niż sztuczne słodziki. Wbrew nazwie, muszą one zostać przetworzone (np. uszlachetnione), co musi się zamanifestować w mózgu.

Czym tak naprawdę jest ksylitol?

Ksylitol może być tak zwanym alkoholem cukrowym spożywanym przez cukier brzozowy. W jego cząsteczce można znaleźć 5 atomów węgla. Na przykład, w przeciwieństwie do cukrów znajdziemy glukozę, fruktozę, sacharozę i laktozę. Co ważne, jest on przetwarzany powoli w organizmie z bardzo małą ilością insuliny, dlatego mniej cukru we krwi na raz niż cukier. Przyczynia się to do bezpieczeństwa diabetyków.

Jakie są właściwości ksylitolu?

Od lat 60-tych ksylitol jest nadal stosowany w żywności. Jest to ulubiony słodzik w specyficznych dietach cukrzycowych w Stanach Zjednoczonych (gdzie jest zatwierdzony jako możliwy nieograniczony składnik żywności w specjalnych dietach). Ksylitol pomaga w mineralizacji, czyli wchłania minerały z organizmu. Wapń przechodzi przez określone kości i dlatego wspomaga osteoporozę. Naukowcy spekulują, że zdolność ksylitolu do wzmacniania kości wynika po prostu z jego zdolności do indukowania wchłaniania wapnia w jelitach.

Jakie są właściwości ksylitolu?

Cukier brzozowy nie ulega fermentacji i dlatego nie może być przekształcany w kwas przez bakterie w jamie ustnej. 4 do 12 gramów ksylitolu wystarczy, aby zapewnić nam kompleksową i długotrwałą ochronę zębów. Produkt można nabyć za pomocą sprayu. Dlatego jedną z jego zalet jest oczywiście hamowanie specyficznego wzrostu bakterii, które powodują zapalenie ucha środkowego u małych dzieci.

 

Rekomendowane wpisy